Hamd Ne Demek Nasıl Hamd Edilir

0
22335
hamd nedir

Hamd Nedir?

Hamd kelime anlamı olarak “övmek,methetmek,yüceltmek, ululamak” anlamlarına gelmektedir. Hamd yalnız Allah-ü Te’âlâ ya yapılır. Fatiha suresinin ilk ayetinde yüce Allah’ın belirtiği gibi “Hamd alemlerin Rabbi Allah içindir” (Fatiha Suresi,1/1)

Hamd, nimetin Allahu Teala’dan geldiğini itiraf etmek, onunla Allah rızası için güzel amellerde bulunmak ve o nimete Allah’tan başkasını ortak koşmamaktır.

Neden Hamd Etmeliyiz?

Hamd’sız bir şey olmaz. Çünkü bütün nimetler rabbimizden geliyor bu yüzden sürekli hamd etmemiz gerekir. İnsan sadece iyiliklere mi hamd eder yoksa hastalığa da, yoksulluğa da hamd edilir mi? Şükür ancak nimete yapılır. Ancak hamd ise nimete de yapılır belaya da yapılır. Allah bir insana hangi nimeti verirse versin buna şükretmesi gerekir mi, evet gerekir.Peki, şükretmek için ne yapmak lazım, bazen öyle nimetler oluyor ki insan bu nimetlere karşı nasıl şükredeceğini bilemiyor. İşte bu noktada çok düşünmeye gerek yok peygamber efendimiz (s.a.v) hadis-i şerifte diyor ki: “Elhamdülillah” diyen, hangi nimet olursa olsun şükrünü yapmıştır. Çünkü duaların en üstünü Elhamdülillah dır. Elhamdülillah’dan daha üstün bir dua yoktur. Allah-ü Te’âla hangi nimet olursa olsun kulum bir kere Elhamdülillah derse verdiğim nimetin şükrünü öder diyor. Allah c.c bir daha o nimetin şükrünü sormuyor. İkinci kez derse ona sevap veririm diyor. Eğer üçüncü kez Elhamdülillah derse bütün günahlarından mağfiret ederim diyor. O yüzden bir nimete karşı şükrümüzü eda ederken 1 kere değil 3 kere Elhamdülillah dersek daha güzel olur. Hem şükrümüzü eda ederiz hem sevap kazanırız hem de Allah-ü Te’âlanın mağfiretine kavuşmuş oluruz. Mağfiret de bildiğiniz gibi günahların tamamen örtülmesi, yüze hiç vurulmaması hatta o günahı işlediğinizi size ve meleklere bile unutturulması demektir.Bunların hepsi Afûv ve Gafûr olan Allah-ü Te’âlâ nın dilemesi ile olmaktadır.

Hamd Nasıl Edilir?

Âdem aleyhisselâm dedi ki: “Yâ Rabbî! Benim çalışıp kazanmak ile meşgul olmamı irade ettin. Öyleyse bana bir kelime öğret ki, bütün hamdleri içine alsın ve bütün tesbihlerin yerini tutsun.”

Allah-ü Te’âlâ vahiy gönderdi ve dedi ki: Yâ Âdem! Sabah ve akşam üç kere şunu söyle:

“Elhamdülillâhi Rabbi’l-Âlemîn. Hamden yüvâfî niamehû ve yükâfî mezîdeh.” Bu söz bütün hamdleri ve tesbihleri içine alır.
Peygamberimiz buyurdu ki: “Bu duâyı gündüz okuyan, o günün şükrünü yapmış olur. Gece okuyunca, o gecenin şükrünü îfâ etmiş olur”. Şükür duası şudur. Her sabah bir kere “Allahümme mâ esbaha bî min nîmetin ev bi ehadin min halkıke, fe minke vahdeke, lâ şerîke leke, fe lekel hamdü ve lekeşşükr” demeli ve her akşam (Mâ esbaha) yerine (Mâ emsâ) diyerek, hepsini aynen okumalıdır.

Manası :Ya Rabbi, bana ve diğer yarattıklarına verdiğin maddi ve manevi nimetlerin, sabaha (akşama) kadar bizim yanımızda kalması yalnız sendendir. Senin ortağın yoktur. Sana hamd ve şükrediyoruz.

Hamd etmek için diğer okunacak dualar ise şunlardır.

“Elhamdülillahi alâ külli hâl, sivel küfri ved-dalâl.”
Manası:Küfür ve dalalet hariç, her halden dolayı Allah’a hamd olsun

“Elhamdülillâhi dâimen ve alâ külli hâl ve E’ûzü billâhi min hâl-i ehlinnâr”
Manası:Her halde ve daima Allah’a hamd olsun. Cehennem ehlinin halinden Allah’a sığınırım

“Elhamdülillahi alâ ni’metil islâm. Ve alâ tevfîkil îmân. Ve alâ hidâyetil rahmân.”
Manası:İslâm nimeti ve doğru iman ve doğru yolda bulundurduğu için Allah’a hamd olsun.

Hamd kelimesi ile ilgili olarak wiki tanımına bakmak isterseniz buradan ulaşabilirsiniz

CEVAP VER